Jak vybrat správný spací pytel pro mimiko (velikost a výhřevnost)

Spací pytel pro miminka může usnadnit maminkám práci a to zejména co se týče odkopávání peřinky přes noc. Máme různé druhy spacích pytlů, jak vybrat ten, který nám bude vyhovovat?

Co se týče výhřevnosti spacích pytlů, můžeme se orientovat podle stupnice TOG. Tato stupnice ukazuje teplotu v místnosti a je pouze orientační, každé miminko může reagovat na stejnou teplotu jinak. Zkuste sáhnout na záda, pokud je studený, miminkovi je zima. Pokud má zpocená záda, je potřeba ubrat vrstvy.

Malinko studené ruce by miminku neměli vadit, případně můžeme dát bavlněné rukavičky nebo body/overal s přetahovacím rukávem. Zabráníte tak i poškrábání.

tog2

Při výběru je důležité také dbát na otvor kolem krku. Ten by neměl být těsný ale ani tak volný, že hlavička otvorem snadno projde. Dále je potřeba zohlednit i prostor pro nohy, spací pytel by neměl nožičky těsně obepínat.

spacipytel

 

Vzhledem k tomu, že miminko roste velmi rychle, máme tu rostoucí spací pytle, které jsou vhodné od 65 cm do 92 - 96 cm (cca 2 roky). Důvodem je právě velikost otvoru na hlavičku a dále i šířka průstřihu pro ručičky. Zezadu jsou většinou připnuté patentkami, případně jsou zavazovací.

Pro novorozence jsou vhodné spací pytle, které lze zcela rozevřít. Hodí se to zejména kvůli novorozencům, kde ještě páteř není pevná. Do takového spacího pytle stačí mimimko položit a zabalit.